Տեղի են ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ հանձնաժողովների եւ լիագումար նիստերը
Ապրիլի 16-ին Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի 42-րդ լիագումար նիստը, ինչպես նաեւ՝ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների, Գիտության եւ կրթության, Իրավական հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:
ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը, սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստին՝ ԱԺ պատգամավոր Լեւոն Դոխոլյանը, իրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստին՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը: ԱՊՀ ՄԽՎ գիտության եւ կրթության հանձնաժողովի նիստին մասնակցել եւ «ԱՊՀ անդամ պետություններում երիտասարդ գիտնականների համագործակցության մասին» օրենքի նախագծի մշակման վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը:
Նույն օրը տեղի է ունեցել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ 42-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանը, Լեւոն Դոխոլյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը: Լիագումար նիստի ընթացքում Հովհաննես Սահակյանը ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի կողմից պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ պատվոգրով:
Հաջորդ օրը՝ ապրիլի 17-ին, տեղի է ունեցել ԱՊՀ Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Վահան Բաբայանը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ԱՊՀ ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստին, որտեղ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով:

IPA CIS Sittings of the Commissions and Plenary Session are Held
On April 16 in Saint Petersburg the 42nd plenary session of the IPA CIS Council, as well as the sittings of the Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Social Policy and Human Rights, on Science and Education and on Legal Issues were held.
The RA NA deputy Rubik Hakobyan took part in the sitting of the IPA CIS Commission on Political Issues and International Cooperation, the NA deputy Levon Dokholyan – in the sitting of the Commission on Policy and Human Rights, the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan in the sitting of the Commission on Legal Issues. The NA deputy Hayk Babukhanyan took part in the of the IPA CIS Commission on Science and Education and delivered a speech on the revision the draft law “On the Young Scientists’ Cooperation in the CIS Member States.”
On the same day the IPA CIS 42nd plenary session was also held, where the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan, the RA NA deputies Rubik Hakobyan, Levon Dokholyan and Hayk Babukhanyan took part. During the plenary session Hovhannes Sahakyan was awarded the IPA CIS diploma by the Chairperson of the IPA CIS Council Valentina Matvienko.
On the next day, on April 17, the sitting of the CIS Youth Inter-Parliamentary Assembly was held, where the NA deputy Vahan Babayan took part.
On the same day the RA NA Delegation took part in the IPA CIS solemn plenary session dedicated to the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, where the NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation Eduard Sharmazanov delivered a speech.